Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nasz patron

Klara Prillowa (1907- 1991) poznaje region Pałuki, szuka śladów dawnej kultury , zbiera zachowane przedmioty codziennego użytku elementy strojów ludowych. Znana jest opowieść o tym, że zdarzało się jej odrysować wzory czepców siedząc nad trumną kobiety, która tradycyjnie miała być w nim pochowana. Zbiory te w roku 1962 zostały przekazano Pałuckiej Izbie Muzealnej w Kcyni, zgromadziła ich ok. 1000 eksponatów.

W dwóch małych pokoikach przy ul. Ogrodowej 4, gromadzili się pałuczanie, aby wspólnie śpiewać, grać i tańczyć „jak to drzewiej bywało”. Rozprawiano o tradycyjnych obrzędach - weselnych, podkoziołku , darciu pierza. Było ich coraz więcej, więc Klara Prillowa podjęła starania o utworzenie świetlicy. Zespół Regionalny „Pałuki” powstał w 1956 r. przez 50 lat istnienia kultywuje kulturę regionu którego nazwę nosi. U podstawy tego sukcesu leży przede wszystkim niezwykły charakter Zespołu – grupy „autentycznej”, w prostej linii wywodzącej się z dawnego, tradycyjnego folkloru Pałuk. W skład zespołu pierwotnie wchodzili starzy muzycy, a potem grupa osób śpiewających, i tancerze. Zespól jest trzy pokoleniowy. W czasie półwiecza przewinęły się całe, liczne rodziny. A jak dorastały dzieci, dołączały do rodziców do sióstr lub braci. Za babciami czy dziadkami też przychodziły wnuki. Do tej pory w zespole są osoby, które będąc dziećmi tańczyły jeszcze pod okiem p. Klary Prillowej.

Zespół prezentuje nadal „klasyczny” już „stary repertuar” melodii, pieśni i tańca pałuckich, i nie wprowadzają do nich stylizacji. To sprawia, że na najważniejszych imprezach folklorystycznych w kraju – na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel, Śpiewaków, Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu czy na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, na Międzynarodowych Spotkaniach Kapel w Toruniu czy Międzywojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych w Bydgoszczy - oceniany jest zawsze bardzo wysoko. Jest w tym zasługa p. Renaty Gaj – Kowalskiej kierowniczki zespołu od 1990r.

 

Jesteśmy na Facebook'u

Nasza placówka

Biuletyn Informacji Publicznej