Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki

Stowarzyszenie Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki

 

Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki w Kcyni:

Prezes – Barbara Borowska

Wiceprezes – Maria Kordyś

Sekretarz – Iwona Hernet

Członkowie zarządu – Wacław Korkosz, Ryszard Korbal

Komisja rewizyjna

Przewodnicząca – Renata Gaj-Kowalska

Członkowie – Henryk Kalka, Roman Nalewajski

Data wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 29.10.2015 r.

            Działalność Stowarzyszenie rozpoczęło od realizacji dwóch projektów w roku 2016. Był to rok jubileuszowy, w którym obchodzone było 60-lecie powstania Zespołu Regionalnego Pałuki. Z dotacji Gminy Kcynia, zostały zakupione materiały na uszycie nowych elementów strojów pałuckich.  Natomiast dzięki wsparciu przez powiat nakielski projektu pt.” Jak jeden dzień, obchody 60-lecia istnienia Zespołu Pałuki”, zorganizowano biesiadę jubileuszową. Biesiadowano przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni razem z zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami gminy i nie tylko.  Wśród zaproszonych gości był zespół ludowy z Sarbinowa Drugiego. Wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” z Nakła nad Notecią. Koncertem ugościł wszystkich Zespół Pałuki.

Rok 2017.

            W ramach projektu pt. „ Z pałukami, z seniorami, śladami Klary Prillowej”, dzięki dotacji z powiatu nakielskiego, Zespół Pałuki odwiedził z występami Domy Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze, Podobowicach oraz w Nakle nad Notecią. W ramach tej dotacji, muzykanci otrzymali nowe buty. Uśmiech i radość pensjonariuszy DPS były dla członków zespołu bezcenna nagrodą.

            Natomiast dzięki dotacji z Gminy Kcynia, podczas realizacji projektu pt. „Z tradycją i kulturą na co dzień. Pałucki Podkoziołek”. Zespół wrócił do tradycyjnego podkoziołka. Członkowie zespołu w przebraniach, pojawili się na ulicach miasta. Następnie biesiadowano przy wspólnych zabawach. Podkoziołek był pełen radości i uśmiechu. Zespół wzbogacił się o dwa nowe czepce pałuckie.

Rok 2018.

            Stowarzyszenie realizuje projekt z dotacji Gminy Kcynia, „Na świętego Jana, Gmina Kcynia rozśpiewana”. Tym razem zespół odwiedził Sołectwo Miastowice, gdzie podczas wspólnej zabawy powitano lato, żegnając wiosnę. Zakupione zostały pokrowce na stroję. Projekt pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie, pokażcie innym co posiadacie” – dotacja powiatu nakielskiego. Tym razem zespół zaprezentował się śpiewająco i tanecznie w skansenie w Osieku nad Notecią. Odbył się tam festyn na pożegnanie lata.

Rok 2019.

            To rok realizacji dwóch projektów z dofinansowania przez powiat nakielski. „Piękna nasza Ojczyzna Mała – 100 lecie Powstania Wielkopolskiego. Wspomnienia rodzin powstańczych i ich losy”, w ramach tego projektu odbyła się wieczornica patriotyczna, przy opowieściach prelegenta Jacka Maćkowskiego. Wydano folder, jako pokłosie konkursu „Mój dziadek był Powstańcem Wielkopolskim”. Zakupiono nowe kapelusze dla kapeli i tancerzy. Udało się zrealizować drugi projekt pt. „Z tradycja i kulturą na co dzień – przywoływki wielkanocne”. Odbyło się śniadanie wielkanocne i przypomniano przywoływki pałuckie. W tym spotkaniu brał udział kontynuator gwary pałuckiej i jej wielki miłośnik – Mirosław Kaźmiyrz Binkowski. Nie zabrakło również zaproszonych gości. Zabawa była przednia, jak to po pałucku.

          Rok 2019 zakończono z dotacją z Gminy Kcynia. Zrealizowano projekt pod nazwą „ Pamiętamy, utrwalamy, opowiadamy o Powstaniu Wielkopolskim – razem z mieszkańcami Gminy Kcynia”.W ramach tych działań, Zespół Pałuki odwiedził trzy sołectwa – Dębogóra, Chwaliszewo i Kowalewko. Spotkania były opowieściami o losach powstańców wielkopolskich i ich rodzin przy wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych z zakupionymi w ramach projektu śpiewnikami.

Rok 2020.

            To rok wytężonej pracy szczególnie dla kapeli. Dużo prób, nagrywanie płyty instrumentalnej Zespołu Pałuki. Powrócono ponownie do tradycji podkoziołka. Był to projekt
z dotacji Gminy Kcynia pt. „ Z Pałukami tanecznie i śpiewająco przez pałuckie tradycje i nie tylko. Rok 202 pomimo trudności związanych z pandemią COVID – 19, udało się zrealizować projekt z dotacji powiatu nakielskiego  pod nazwą „ Pleciemy wieńce – powrót do tradycji i obrzędu dożynkowego”. Został przedstawiony obrzęd dożynkowy w innej formie (film). Był to jednocześnie powrót do wspomnień, nie jednej osobie zakręciła się łza w oku. Film został nagrany w 1999 roku. Niektórzy członkowie zespołu dorośli,
a innych już z nami nie ma.

Rok 2021.

            Projekt pt. „Tanecznie i muzycznie z Pałukami oczywiście”. Przypomniano o tradycji przywoływek wielkanocnych oraz zakupiono akordeon i zestaw mikrofonów. Dotacja
z powiatu nakielskiego to projekt pod nazwą „Pałuckie zimowe inspiracje – pająki i pierniki oraz wspólne kolędowanie”. Projekt umieszczony został rozstrzygnięciem konkursów
a pająka pałuckiegoi pierniki. Szubińskie pająki zdobyły główne nagrody. Wszystko zakończyło wspólne kolędowanie.
W ramach tej dotacji zakupiono koszulki z logo Stowarzyszenia Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuki w Kcyni.

ZAŁĄCZNIKI:

Jesteśmy na Facebook'u

Nasza placówka

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Informacji Publicznej