Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Iskry Niepodległej - mobilne widowisko edukacyjne w Kcyni

Utworzono dnia 13.04.2023
Iskry Niepodległej - mobilne widowisko edukacyjne w Kcyni
Już w najbliższy czwartek, 20 kwietnia multimedialne widowisko - Iskry Niepodległej dotrze do Kcyni. Na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Kcyni i Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego specjalnie zaprojektowana naczepa ekspozycyjna zaparkuje na rynku w Kcyni. Zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego widowiska w dniach od 20 do 22 kwietnia (czwartek - sobota). WSTĘP JEST BEZPŁATNY! Rekomendowany wiek zwiedzających to minimum ukończone 10 lat. Jednorazowo na seans trwający ok. 20 minut może wejść do 20 osób. Regulamin zwiedzania w załączeniu.
Dzień 1: 20 kwietnia 9.00-18.00 (godz. 9.00-14.00 do dyspozycji dla zorganizowanych grup szkolnych)
Dzień 2: 21 kwietnia 9.00-18.00 ( w godz. 9.00-13.00 do dyspozycji dla zorganizowanych grup szkolnych)
Dzień 3: 22 kwietnia 10.00-16.00.
ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po całym kraju.
ISKRY NIEPODLEGŁEJ to projekt podróżujący, który dzięki mobilnej formie daje szansę wyjątkowego doświadczenia mieszkańcom każdego zakątka Polski. Spektakl dzięki nowoczesnym technologiom przyciąga i inspiruje do działania. W projekcie przypomniano historie ponad stu wybitnych postaci. Wszystkie biogramy zaprezentowane są w aplikacji edukacyjnej. Można ją pobrać na swój telefon lub skorzystać z ekranów zamontowanych w naczepie. W głównej opowieści spektaklu prezentowani są m.in.:
???? Jan Czochralski – wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, która kilkadziesiąt lat później stała się podstawą procesu produkcji układów scalonych.
???? Jan Szczepanik – wynalazca, zwany „polskim Edisonem” czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Autor wielu wynalazków z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej, ale jednym z najważniejszych jego osiągnięć było stworzenie łatwej w produkcji kamizelki kuloodpornej.
???? Ludwik Hirszfeld – lekarz, do którego najważniejszych osiągnięć naukowych należą opracowanie zasad przetaczania i dziedziczenia grupy krwi, wprowadzenie oznaczeń grup krwi: 0, A, B i AB i odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego.
???? Irena Sendler – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, działaczka społeczna i charytatywna, która ratowała dzieci z warszawskiego getta.
???? Wanda Rutkiewicz – jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, na szczycie K2 stanęła jako pierwsza kobieta. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, przy czym większość wejść to pierwsze w historii kobiece lub samotne.
???? Mieczysław Bekker – inżynier-naukowiec, z zespołem konstruktorów stworzył dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu Lunar Roving Vehicle (LRV) w ramach programu kosmicznego Apollo.
W widowisku wypowiadają się także podróżnik Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów Ziemi w jednym roku, himalaista Krzysztof Wielicki i dr Lidia Tańska z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych UW.
Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

iskry

Utworzono dnia 13.04.2023, 13:19

Jesteśmy na Facebook'u

Nasza placówka

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 50

W poprzednim tygodniu: 147

W tym miesiącu: 99

W poprzednim miesiącu: 623

Wszystkich: 13871